Для чого поступати на магістратуру?

Сусідство двох систем вищої освіти: дворівневої європейської (бакалаврат і магістратура) і однорівневої вітчизняної  – до сих пір вносить деяку плутанину в свідомість українських студентів. Адже всі три слова – «бакалавр», «спеціаліст» та «магістр» – позначають людини з вищою освітою. Навіщо вчитися 6 років на магістра, якщо можна отримати «корочки» за 5 або навіть 4 роки? А причини для цього є! Про те, для яких цілей люди вступають до магістратури, ми розповімо в цій статті.

Професійні причини поступати на магістратуру

Причини для вступу до магістратури можуть бути різними. Спочатку зупинимося на тих, які можна назвати професійними, так як вони безпосередньо впливають на професійний статус людини.

Отримання більш вузької спеціалізації

Якщо бакалаврат готує професіоналів, умовно кажучи “широкого профілю”, то магістратура часто націлена на більш вузьку спеціалізацію. Скажімо, історик може отримати кваліфікацію історика мистецтв, фізик може спеціалізуватися з фізики надпровідників. Більш вузька спеціалізація буде конкурентною перевагою в тому випадку, якщо посада в компанії, куди ви влаштовуєтеся працювати, передбачає саме «вузького спеціаліста».

магістратура 2021
Вступ до магістратури в 2021

Можливість перекваліфікації

Деякі студенти ще під час навчання розчаровуються у своїй спеціальності. І якщо раніше їм доводилося або тягнути лямку до кінця, або перевступати й починати все з початку, то магістратура надає шанс «виправити помилку» з найменшими втратами. За два роки можна фактично отримати другу вищу освіту! І якщо за законом другу вищу – платне, то після бакалаврату можна вступити до магістратури і на бюджетне місце. До того ж і часу на отримання цього другої вищої піде менше. Правда, варто мати на увазі, що вступити до магістратури у знайомий вам напрямок навряд чи вийде – відбір там суворіший ніж на бакалаврат.

Також рекомендуємо купить магистерскую работу. Отличники – це сервіс допомаги студентам замовити написання студентських робіт в Києві та інших містах України.

Можливість поглибити свої знання

Власне, магістерська спеціалізація вже передбачає поглиблення знань в досить вузькій професійній області. Часто доводиться чути, що при сучасних технічних засобах поглибити свої знання можна і самостійно, і два роки в магістратурі – втрачений час. Так, безумовно, перспективи самоосвіти сьогодні – дуже райдужні. Однак самоосвіту не відміняли і не замінить таку древню форму навчання, як діалог учня з учителем. Діалог передбачає 100-відсоткову «зворотний зв’язок», чого не дадуть ніякі книги і навіть онлайн-курси. Ну а ті курси, де взаємодія викладача і учня добре організовано, стоять ніяк не менше, ніж навчання в магістратурі.

Необхідний крок на шляху до аспірантури

У Федеральному законі про освіту зазначено, що «до освоєння програм підготовки науково-педагогічних кадрів в аспірантурі … допускаються особи, які мають освіту не нижче вищої освіти (спеціалітет або магістратура)» (ФЗ «Про освіту в Російській Федерації», ст. 69 , п. 4). Тому ті, хто хоче пов’язати свою долю з наукою, одним бакалаврату точно не обійдуться. З іншого боку, якщо людина вчиться на спеціалітети, то магістратура для нього не обов’язкова.

І все-таки відносно науки у магістратури, в порівнянні зі спеціалітет, є істотні плюси:

Час: бакалаврат + магістратура – це на рік більше, ніж спеціалітет – цілий рік “бонусного” освіти, за який можна обміркувати тему для реферату в аспірантуру.

Більш вузька спеціалізація – вибрати напрямок майбутньої наукової роботи стає простіше.
Магістратура дає шанс заздалегідь уточнити, поглибити, розрахувати свою майбутню наукову долю. І цим шансом потрібно скористатися.

Фундамент для управлінської кар’єри

Деякі магістерські програми дають можливість отримати кваліфікацію, достатню для заняття управлінської посади в галузі, пов’язаної з вашим базовою освітою. Так, скажімо, фахівець з інформаційної безпеки може вчитися за напрямом «Управління інформаційною безпекою». «Управлінські» напряму магістерських програм є і в інших професійних областях – освіті, інженерії і так далі.

Висновки: отримати досвід і зв’язки в професійному середовищі

Противники магістратури одним з головних своїх аргументів вважають наступний: магістратура забирає два роки, тому що навчання насичене і поєднувати його з роботою неможливо. Ваші однолітки за цей час наберуться досвіду, а ви будете «тягнути гуму» за студентськими партами. У підсумку в своїй кар’єрі вони вас обженуть.

Дуже спірний з першого до останнього слова аргумент. Так, дійсно, буває, що «досвід роботи» вирішує всі, і чим раніше ви його отримаєте, тим краще. Але тоді давайте вже приводити в приклад мільярдерів, взагалі тих, хто кинув навчання заради роботи і досягли неймовірних результатів. Зазвичай вдала кар’єра і великі гроші робляться на базі хорошої освіти, на яке не шкодують ні часу, ні коштів. Так що навряд чи – в далекій кар’єрних перспективах.

Але аргумент противників магістратури хибна і в іншому відношенні. Зазвичай людина цілком може поєднувати навчання і роботу: Заняття в магістратурі часто зміщені на вечірні години. Вранці та вдень магістрант цілком може отримувати «досвід роботи».




;